AXIOMA QUALCOSONIC W1

Axioma Qualcosonic W1 - ultrazvukový vodoměr z Litvy (ONLINE READY)

Měřeníonline.czREADY

Úvodem

Vodoměr Axioma Qualcosonic W1 je zcela novým produktem litevské společnosti Axioma. Výroba tohoto měřidla započala v roce 2018, nicméně standardní seriová výroba se rozběhla počátkem roku 2019. Jedná se o moderní ultrazvukový vodoměr velmi kompaktních rozměrů určený především pro bytovou výstavbu. Deklarovaná životnost baterie je 16 let za předpokladu standardního nastavení radiové komunikace. Tento typ vodoměru jsme naskladnili na počátku května 2019 a od této chvíle jej nabízíme k prodeji.

Naše zkušennosti

Vodoměr Axioma Qualcosonic W1 nabízí skvělý poměr výkon / cena. Díky vestavěnému duálnímu radiovému modulu Wireless M-Bus / LoRaWAN je předurčen pro použití v systémech pro online sběr dat. Pro pochůzkový systém odečtu není nejlepší volbou, neboť neexistuje originální odečtový software a ani hardware. Velké rozúčtovatelské společnosti jistě dokáží vyvinout specializovaný odečtový software, pro jednotlivé vlastníky nemovitostí jde o krkolomnou cestu, která je určena spíše pro IT fandy. Vzhledem k aktuální legislativě (Směrnice EU 2018-2002) je však ekonomicky výhodné využívat online sběr dat a možnost pochůzkového odečtu může být využita spíše pro servisní účely...

V současnosti (10/2021) dodáváme a montujeme tyto vodoměry již dva roky. Objektivně musíme sdělit, že první série byly problémové a to díky chybně nastavenému firmware v některých sériích. V počátku prodeje zde bylo velké procento reklamací, důvodem byly chyby v radiové komunikaci. Již od podzimu 2019 došlo k odladění firmware vodoměrů a od té doby se závady vyskytují minimálně. Aktuální reklamovanost se pohybuje kolem 1 %. Závady ale obvykle zachytíme před prodejem, chybné kusy se k zákazníkovi obvykle nedostanou. Trošku nás mrzí, že jako prodejce musíme suplovat výrobní výstupní kontrolu. To je ale asi jediné, co můžeme vodoměrům Axioma Qualcosonic po dvou letech zkušenností vytknout. Na konečné posouzení je ale velmi brzy...

 

axioma w1 300aaa                        axioma w1 p2 300aaa

 

 

Vodoměr Axioma Qualcosonic disponuje dvouřádkovým displejem. Na vrchní řádce se zobrazuje kumulovaná spotřeba od počátku měření (velká čísla jsou celé m3 vody, za desetinou čárkou naleznete hodnotu v litrech). V případě aktuálního průtoku vody se v levém horním rohu displeje objeví šipka indikující směr průtoku vody (směr nahoru je správný směr proudění vody) a na spodním řádku displeje se zobrazí aktuální hodnota průtoku v m3 za hodinu. Část displeje vlevo od spodního řádku je vyhrazena pro zobrazení informativních symbolů pro indikaci slabé baterie, trvalého průtoku (třeba protékající WC) nebo třeba vypuštěného vodovodního rozvodu.

 

Společnost Axioma vyrábí vodoměry a měřiče tepla, ale nezabývá se výrobou a dodávkou technologie pro odečty měřidel. Z tohoto důvodu se pro odečet měřidel používá technologie jiných výrobců. Vzhledem k poměrně dlouhému intervalu při vysílání standardních paketů Wireless M-Bus (300 sekund) je vodoměr předurčen spíše k odečtům pomocí AMR technologie (automatický odečet měřidel), než k odečtům pochůzkovým způsobem (walkby). Náměry z vodoměrů Axioma Qulcosonic W1 lze odečítat pomocí technologie Měřeníonline.cz a to dvěma způsoby. Prvním je standardní technologie pro online odečet měřidel komunikujících pomocí protokolu Wireless M-Bus. Odečet probíhá po 5 minutách a umožňuje podrobnou analytiku spotřeby. Druhý způsob odečtů využívá protokol LoRaWAN. Vzhledem k vyšší energetické náročnosti jsou data pomocí protokolu LoraWAN vysílána v intervalu 8 hodin. Pro zákazníky, kterým tento interval vyhovuje, je tento způsob odečtu ekonomicky velmi efektivním řešením.

 

wireless m bus bbb                lorawan bbb 

 

Základní parametry vodoměrů Axioma Qualcosonic W1, které máme skladem, jsou:

 • - nominální průtok Q3 = 1,6 m3 / hod
 • - minimální měřený průtok vody je 6,4 litru za hodinu (ve skutečnosti vodoměr měří ještě mnohem lépe)
 • - délka vodoměru 110 mm
 • - připojovací šroubení - vnější závit G 3/4
 • - dynamický poměr Q3 / Q1 - R = 250 (lze dodat vodoměry i s R 325 nebo R400, fyzické měření bude stejné, metrologické ověření po 5 a 10 letech bude dražší)
 • - odolnost proti vodě a prachu IP68
 • - životnost baterie 16 let
 • - interval vysílání dat pomocí protokolu wireless m-bus T1 OMS - 300 sekund
 • - interval vysílání dat LoRaWAN - 8 hodin
 • .
 • Technický list (datasheet) EN verze
 • Technický list (datasheet) CZ verze